جدیدترین متد توانبخشی

جدیدترین متد توانبخشی

توانبخشی چیست؟

توانبخشی شاخه‌ای از پزشکی است که هدف آن بهبود، بازیابی و حفظ توانایی عملکردی و کیفیت زندگی افراد دارای ناتوانی جسمی است. توانبخشی نوعی از خدمات مراقبت‌های بهداشتی است که به فرد کمک می‌کند تا مهارت‌ها و عملکردهای روزانه خود را که به دلیل بیماری، صدمه یا ناتوانی از دست داده یا دچار اختلال شده‌اند را بازگرداند یا بهبود بخشد.
توانبخشی به کودک، بزرگسال یا سالمند کمک می‌کند تا در فعالیت‌های روزمره تا حد امکان مستقل باشد و مشارکت در آموزش، کار، تفریح و نقش‌های معنادار زندگی مانند مراقبت از خانواده را ممکن می‌سازد.

خدمات توانبخشی

خدمات توانبخشی توسط تیم‌هایی از متخصصان توانبخشی بسیار آموزش‌دیده و با تجربه از جمله پزشکان توانبخشی، پرستاران توانبخشی، فیزیوتراپیست‌ها، آسیب‌شناسان شنوایی گفتار و زبان، کاردرمانگران و درمانگران شناختی ارائه می‌شود.

خدمات توانبخشی در سطوح مختلف ارائه می‌شود. به عنوان مثال، بزرگسالی که پس از سکته مغزی یا آسیب مغزی بهبود می‌یابد، ممکن است به خدمات بیمارستانی توانبخشی بستری، و به دنبال آن درمان سرپایی منظم توانبخشی نیاز داشته باشد. کودکی که مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس تشخیص داده می‌شود ممکن است به گفتاردرمانی مداوم، توانبخشی فیزیکی و کاردرمانی نیاز داشته باشد. فردی که از بیماری قلبی رنج می‌برد ممکن است به توانبخشی قلبی نیاز داشته باشد، که نه تنها می‌تواند به بهبودی فرد از یک رویداد حاد کمک کند، بلکه می‌تواند از مشکلات آینده و بستری شدن در بیمارستان جلوگیری کند.

خدمات توانبخشی شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی، درمان شناختی و رفتاری، تفریح درمانی و موسیقی درمانی است. خدمات توانبخشی می‌تواند بر وضعیت سلامتی و توانایی عملکردی بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات پزشکی، از جمله افرادی که با آسیب مغزی، بیماری‌های قلبی، ام اس، سکته مغزی، آسیب‌های نخاعی، مشکلات گفتاری و شنوایی، از دست دادن اندام‌ها و فلج مغزی زندگی می‌کنند، تأثیر مثبت بگذارد.

پس از مراقبت‌های حاد بیمارستانی، بسیاری از افراد با آسیب‌های شدید یا معلولیت، در بیمارستان یا واحد توانبخشی بستری می‌شوند. در یک محیط توانبخشی ، افراد مراقبت‌های فشرده و هماهنگ شده را توسط تیمی از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی دریافت می‌کنند که در جنبه‌های پزشکی، فیزیولوژیکی و روانیاجتماعی مراقبت‌های بهداشتی توانبخشی تخصص دارند. پزشکان توانبخشی و پرستاران توانبخشی باید به صورت 24 ساعته در دسترس باشند و پزشک باید حداقل هر دو یا سه روز یکبار بیمار را ویزیت کند. خدمات توانبخشی، درمان فشرده و چند رشته‌ای و همچنین مدیریت پزشکی گسترده را به افراد ارائه می‌دهد و این خدمات دارای یک مدیر پزشکی توانبخشی باتجربه هستند.

برای اکثر افراد، هدف از توانبخشی کمک به فرد برای بازیابی حداکثر سطح عملکرد مستقل خود و بازگشت به زندگی مستقل و اجتماعی است.

کلینیک‌های توانبخشی سرپایی

بسیاری از افراد دارای معلولیت و شرایط مزمن برای بازیابی و حفظ حداکثر سطح عملکرد و استقلال خود به درمان توانبخشی سرپایی وابسته هستند. تیم توانبخشی سرپایی برنامه‌های مختلف فردی را برای بازیابی، بهبود و حفظ عملکرد شناختی و فیزیکی بیماران مهیا می‌کند. این تیم همچنین برای به حداکثر رساندن ایمنی، جلوگیری از تکرار و بروز مشکلات ثانویه، و کمک به افزایش استقلال بیماران در مراقبت از خود، خدمات درمانی موثری ارائه می‌دهد. این خدمات شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، آسیب‌شناسی گفتارزبان، رفتار درمانی و شناخت درمانی است. خدمات درمانی سرپایی بسته به نیاز فرد در سطوح مختلف ارائه می‌شود.

توانبخشی برای درمان چه نواقصی مفید است؟

توانبخشی با تجهیز افراد به استراتژی‌های خودمدیریتی و ارائه محصولات کمکی مورد نیاز آن‌ها یا با درمان درد یا سایر عوارض، به کاهش اثرات ناتوان‌کننده بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و دیابت کمک می‌کند.
سایر مشکلاتی که توسط طب فیزیکی و توانبخشی درمان می‌شوند عبارتند از:

رزرو آنلاین خدمات توانبخشی

  معرفی برخی از جدیدترین روش‌های توانبخشی فیزیوتراپی

  فیزیوتراپی از مکانیسم‌های سازگاری طبیعی بدن برای درمان اختلالات عملکرد بدن استفاده می‌کند. برخی از درمان‌های فیزیوتراپی عبارتند از:

  بهترین توانبخشی یوسف آباد

  کار درمانی

  هدف کاردرمانی آموزش یا بازآموزی حرکات و توانایی‌هایی است که پرورش نیافته‌اند یا در اثر یک بیماری یا ضربه از دست رفته‌اند. کاردرمانی بر افزایش استقلال بیمار در فعالیت‌های روزانه از طریق موارد زیر کمک می‌کنند:

  • انجام فعالیت‌های روزانه مانند بهداشت شخصی، لباس پوشیدن، صرف وعده‌های غذایی، انجام کارهای خانه و غیره.
  • توانبخشی اندام فوقانی. تمرکز بر اجزای مختلف حرکتی و حساس مانند قدرت، هماهنگی، استقامت، مهارت، حساسیت و حس عمقی.
  • مشاوره در زمینه تجهیزات پشتیبانی و کمک‌های فنی برای بهبود کیفیت زندگی در خانه.
  توانبخشی آمان یوسف آباد (2)

  تالاسوتراپی (هیدروتراپی با آب دریا)

  حمام‌های ساده، حمام‌های کنتراست و هیدروکینزیوتراپی (تمرینات بدنی در محیط‌های آبی با بهره‌گیری از خواص حرارتی و مکانیکی آب دریا). این درمان را می‌توان به صورت گروهی یا فردی همراه با مربی درمان انجام داد. هدف تقویت عضلات و بهبود درک تصویر بدن، هماهنگی حرکتی و تعادل است.

  تالاسوتراپی آمان

  هلیوتراپی (نور درمانی - قرار گرفتن در معرض نور خورشید)

  نور درمانی و به ویژه قرار گرفتن در معرض نور خورشید یک درمان شناخته شده و موثر برای پسوریازیس است. با قرار دادن پوست آسیب‌دیده در معرض نور خورشید، رشد سلول‌های پوست کند می‌شود که می‌تواند منجر به بهبود ظاهر پوست شود.

  تراس خورشیدی که منحصرا برای بیماران پسوریازیس است، به گونه‌ای ساخته شده است که حداکثر حریم خصوصی را برای بیماران فراهم می‌کند. این امر به بیماران ما این امکان را می‌دهد که در هنگام درمان پوست آسیب‌دیده خود با نور خورشید، احساس آرامش کنند. بسیار مهم است که قرار گرفتن در معرض نور خورشید به تدریج اتفاق بیفتد و به خاطر داشته باشید که برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، کرم ضد آفتاب کافی را در مناطقی از پوست که تحت تأثیر پسوریازیس قرار نمی‌گیرند بمالید.

  هلیوتراپی آمان

  رزرو آنلاین خدمات توانبخشی

   گفتار درمانی

   گفتار درمانگر توانایی‌های شما را ارزیابی می‌کند و یک برنامه درمانی ایجاد می‌کند. آموزش با گفتار درمانگر به بیماران در بهبود گفتار، صدا و بلع کمک می‌کند. بیماران پس از پایان دوره گفتاردرمانی خود، تمریناتی را خواهند آموخت که می‌توانند در خانه انجام دهند.

   گفتاردرمانی یوسف آباد (1)

   درمان در یک محیط چند حسی – اسنوزلن (اتاقی که حواس پنجگانه بیماران را هدف قرار می‌دهد)

   این اتاق درمانی چند حسی بر اساس مفهوم اسنوزلن رویکرد متفاوتی را برای درمان ارائه می‌دهد.

   اسنوزلن به معنای نشستن یا دراز کشیدن راحت در اتاقی دنج و گرم و دلپذیر با لذت بردن از جلوه‌های نوری است که با صداها و ملودی‌های ملایم احاطه شده است. اسنوزلن برای بهبود ادراک حساس و آرامش استفاده می‌شود. اتاق اسنوزلن می‌تواند پر از رایحه‌های معطر باشد که می‌تواند خاطرات زیبا را بیدار کند و رویا را زنده کند. این محیط هماهنگ ارتباط آسان‌تر بین بیمار و درمانگر را تسهیل می‌کند و به تمرکز بر اهداف خاص کمک می‌کند. همچنین هدف ایجاد رفتارهای سازگار و بهبود استقلال و کیفیت زندگی برای بیمار است.

   اسنوزلن آمان

   توانبخشی متمرکز دوپا، تعادل و راه رفتن

   تمرینات فیزیکی و عملکردی متمرکز، در صورت نیاز با استفاده از کمربند برای کاهش وزن بدن. هدف تقویت عضلات آسیب دیده و آموزش مجدد فعالیت‌های راه رفتن در بیماران مبتلا به آسیب نخاعی، آسیب مغزی اکتسابی یا سایر مشکلات است.

   کشش شدید

   تمرینات کششی مخصوصا برای سفتی و اسپاسم عضلات مناسب هستند، خطر آسیب‌دیدگی را کاهش می‌دهند و می‌توانند به جلوگیری از کوتاه شدن عضلات کمک کنند.

   آموزش ویلچر - تکنیک و تناسب اندام

   این نوع آموزش گروهی، مهارت‌ها و تکنیک‌ها را برای استفاده‌کنندگان از ویلچر بهبود می‌بخشد. در این روش توانبخشی به بیماران آموزش آموزش داده می‌شود تا یاد بگیریند چگونه بر موانعی که در خانه، پارک‌ها، مغازه‌ها یا دیگر مکان‌های روزمره یافت می‌شوند، غلبه کنند. مربی توانبخشی نکات و توصیه‌هایی را با هدف افزایش اعتماد به نفس و استقلال به کاربران ویلچر ارائه می‌دهد. این جلسات همچنین شامل تمرینات تناسب اندام و کشش برای کمک به حفظ تناسب اندام و ایجاد قدرت می‌شود.

   مزایای توانبخشی

   فواید بسیاری از توانبخشی بلافاصله پس از بیماری، آسیب یا جراحی وجود دارد. این فواید عبارتند از:

   • کاهش زمان بهبودی
   • یادگیری مهارت‌های زندگی جدید برای کمک به مدیریت وضعیت سلامتی شما
   • به کارگیری گزینه‌های جایگزین برای مدیریت درد

   کلاس‌ها و فعالیت‌های گروهی فصلی

   در این روش توانبخشی هر فصل کلاس‌های ویژه‌ای ارائه می‌شود که در آن بیماران می‌توانند مهارت‌های جدیدی را بیاموزند و به فعال نگه داشتن ذهن و بدن خود کمک کنند.
   این موارد عبارتند از:

   • مدیوگا
   • مدیتیشن
   • ساخت کاردستی خلاقانه
   • افرودانس

   آموزش بهداشت و سلامتی

   در این روش توانبخشی، انجمن‌ها، گفتگوها و سمینارهای منظمی توسط کارشناسان بهداشتی برگزار می‌شود. این آموزش‌ها فرصتی را برای بیماران فراهم می‌کند تا درباره بیماری‌ها بیشتر بیاموزند، مشاوره دریافت کنند و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند. این رویدادهای آموزنده و اجتماعی به بیماران کمک می‌کند تا به روز بمانند و بینش‌های جدیدی ارائه دهند.

   برخی از موضوعاتی که در این جلسات آموزشی پوشش داده می‌شود عبارتند از: تغذیه سالم، زندگی با معلولیت، کمک‌های روزمره زندگی، پسوریازیس و

   با آمان سلامت باشید

   تعیین وقت آنلاین

   با توجه به مشغله شما همکاران ما جهت پیگیری درمان شما از ابتدا تا پایان درمان همراه شما خواهند بود. لذا کافیست اطلاعات خود را در فرم ذیل تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

    پیمایش به بالا