کتاب عزت نفس در کودکان و نوجوانان

عزت نفس و انتخاب و تصمیم گیری

ارتباط عزت نفس و تصمیم گیری

کودکان با عزت نفس پایین در تصمیم گیری و انتخاب مشکل دارند و دچار افکاری بیهوده بنام نشخوارفکری می شوند.نشخوارفکری یعنی افکار تکراری و بی فایده درمورد احساسات منفی خود.نشخوارفکری به نوعی دور باطل و گیرکردن در افکارمنفی است. در کتاب عزت نفس واقعی به تمامی پارمترهای تاثیر گذار در عزت نفس کودکان اشاره می گردد.
در سال های ابتدایی زندگی کودکان،می توانیم آن ها را نسبت به نشخوارفکری و راه مقابله با آن آگاه کنیم تا سلامت روان بهتری داشته باشند.
نشخوارفکری با یک احساس منفی،رویداد منفی یا پیش بینی رویداد منفی فعال می شود.کودکان باید زمانی که درگیر نشخوارفکری می شوند را تشخیص دهند و به جای آن کار دیگری انجام دهند.برای تشخیص نشخوارفکری می توانید برای کودکان مثال بزنید تا به او بفهمانید که نشخوارفکری یک کار بیهوده است که فقط انرژی آدم را تلف می کند.پرت کردن حواس کودک با انجام فعالیت لذت بخش امکان پذیر است تا از گرداب نشخوار فکری رها شود.
نشخوارفکری بر سوالات مبهم و قضاوت کننده متمرکز است.بجای آن به کودک یاد بدهید تا سوالات مفید و هدفمند بپرسد تا بتواند مسئله را حل کند.معمولا کودکان هنگام خواب نشخوارفکری می کنند، چون در سکوت کامل ناگهان همه نگرانی ها به سراغ آن ها می آید.می توانید قبل از خواب با کودک خود صحبت کنید و از او بخواهید تا نگرانی هایش را بنویسد و برای بعد نگه دارد تا در زمانی مشخص در مورد آن ها صحبت کنید.قبل از خواب در مورد چیزهای جذاب و سرگرم کننده با کودک خود صحبت کنید.

عزت نفس واقعی در کودکان

خرید کتاب عزت نفس واقعی

نـویــسنــده : 
مــتــرجـــم : 
مـــوضـــوع : عزت نفس
نـوبت چــاپ : اول
ســال چــاپ : 1401
قـــــطــــع : رقعی
نــوع جــلد : شومیز
تعداد صفحه : 309
شـــــابــک : 9786002503176
رده ســـنـی : بزرگسالان

  کودکان با عزت نفس پایین

  کودکان با عزت نفس پایین در تصمیم گیری دچار مشکل می شوند و معمولا از انتخاب کردن خودداری می کنند.کودکان با عزت نفس پایین باورهای اشتباهی در مورد تصمیم گیری دارند.شما باید با کمک خود کودک،این باورها را تجزیه و تحلیل کنید.
  فرصت هایی را برای کودک خود فراهم کنید تا به سرعت انتخاب های کوچک انجام دهد.همچنین نحوه تفکرسازنده برای تصمیمات بزرگتر را به کودک بیاموزید.مثلا می توانید گزینه ها را محدود کنید.یا جوانب مثبت و منفی گزینه ها را لیست کنید.به کودک بیاموزید اگر قصد انجام کاری را دارد با کسی که قبلا آن کار را انجام داده صحبت کند.راه حل بعدی خودسنجی است یعنی به طور مکرر از خود نظرسنجی کنید.روش بعدی این است که برای تصمیم گیری فرزندتان محدودیت زمانی تعیین کنید.به کودک خود توضیح دهید که گاهی اوقات “بهترین گزینه”وجود ندارد.
  کودکان با عزت نفس پایین،برای حل مشکلات خود تلاش نکرده و اقدام نمی کنند چون اعتقاد دارند که امیدی نیست.برای جلوگیری از انفعال کودکان می توانید از روش های زیر استفاده کنید.
  یک، به توانایی های فرزند خود ایمان داشته باشید تا مشکلاتش را بتواند به تنهایی حل کند و فرصت رشد مهارت ها را به او بدهیم.کودکان برای اینکه بتوانند با مشکلات مقابله کنند نیازمند تلاش و کسب تجربه های مختلف هستند.ما بعنوان والدین می توانیم آنها را راهنمایی کرده و روحیه بدهیم.
  دو،برای حل مسائل،مشارکت و مشورت کنید.مثلا می توانید با کودک همدلی کنید.گفته های کودک را خلاصه و تایید کنید.نگرانی هتی خود را بعنوان پدرو مادر بیان کنید.کودک را به بیان راه حل و حل مسئله تشویق کنید.هنگامیکه کودکان ببینند راه حل شان کاربرد دارد،احساس توانمندی بیشتری می کنند.
  سه،باهمدیگر برای چگونه گفت و گو کردن با دیگران فکر کنید.کودکان با عزت نفس پایین خواسته های خود را بیان نمی کنندچون فکر می کنند دیگران به خواسته آنها گوش نمی کنند یا از دست آنها عصبانی می شوند.یکی از نکات مهم برای برقراری ارتباط این است که نیازها و خواسته های دیگران را در نظر بگیریم.از روش های مهم برای کسب اعتماد به نفس هنگام صحبت با دیگران،نقش آفرینی است.
  چهار،به فرزند خود یاد بدهید تا به روش درست از دیگران کمک بخواهد.کودکان با عزت نفس پایین در درخواست کمک مشکل دارند.
  پنج،کودک را برای حرکت رو به جلو و انجام مرحله بعد تشویق کنید.کودکان با عزت نفس پایین هنگامی که به روبروشدن با مشکلات یا حل آنها فکر می کنند،دچار درماندگی می شوند.به کودک کمک کنید تا یک قدم کوچک بردارد یا یک تغییر کوچک ایجاد کند تا از حالت سکون و درماندگی خارج شود.
  درنتیجه، کودکان یاد می گیرند با انتخاب کردن و سپس اقدام کردن می توانند مسایل را حل کنند و بدین گونه عزت نفس آنها افزایش می یابد.

  رزرو آنلاین خدمات توانبخشی

   با آمان سلامت باشید

   تعیین وقت آنلاین

   با توجه به مشغله شما همکاران ما جهت پیگیری درمان شما از ابتدا تا پایان درمان همراه شما خواهند بود. لذا کافیست اطلاعات خود را در فرم ذیل تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

    پیمایش به بالا