معمولا آغاز سال تحصیلی دورانی پر اضطراب برای والدین و کودکان است. یکی از دلایل اصلی آن سنجش ورود به مدرسه است که در آن مهارتهای ذهنی، حرکتی، گفتاری و ارتباطی کودک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اگر مهارت های رشدی و سن عقلی کودک متناسب با سن شناسنامه ای او باشد، نباید برای سنجش و ورود به مدرسه نگران و مضطرب باشیم.
اما اگر غیر از این باشد، باید نگران شویم و شرایط و شاخص های رشدی کودک توسط متخصص بررسی شود تا در صورت نیاز، کاردرمانگر یا گفتاردرمانگر اقدامات لازم را انجام دهند و کودک بتواند در سنجش قبول شود و با آمادگی لازم سال تحصیلی را آغاز کند. از جمله مهارت هایی که برای ورود به مدرسه ضرورت دارد، مهارت های شناختی،کلامی،زبانی،حرکتی،حسی،ارتباطی و رفتاری می باشد.
مثلا امکان دارد کودک شما دچار تاخیر زبانی باشد یا در تلفظ برخی از اصوات مشکل داشته باشد یا جملات بیانی او کوتاه و ناواضح و متناسب سن او نباشد یا اینکه وی لکنت داشته باشد و در شروع و ادامه گفتار خود دچار گیر و وقفه شود.

سنجش ورود به مدرسه

اهمیت سنجش و ورود به مدرسه

در این صورت نمی تواند به راحتی با کودکان دیگر ارتباط برقرار کند یا نیاز های خود را با معلم درمیان بگذارد.همچنین ممکن است در خواندن و نوشتن دچار مشکل شود. والدین گرامی در این جور مواقع،حتما لازم است از کمک و مشاورات متخصص گفتاردرمانی استفاده کنید تا شما و فرزند دلبندتان بتوانید سال تحصیلی را با شادی و موفقیت شروع کنید. همچنین اگر کودک شما در مهارت های خودیاری مانند لباس پوشیدن یا مداد دست گرفتن مشکل دارد یا توجه و تمرکز پایین یا بیشفعالی دارد
یا اینکه به شما به شدت وابسته است یا مهارت های شناختی و حرکتی او متناسب با سن اش نیست، حتما لازم است قبل از شروع مدرسه از مشاورات و کمک های متخصص کاردرمانی استفاده کنید تا فرزند شما بتواند با شادی و امادگی کامل در سنجش به مدرسه قبول شود.

سنجش و جدیدترین متد گفتار درمانی

اختلالات در گفتار و کلام، مشکلی است که برخی از افراد با آن مواجه هستند. نوزادانی که بعد از تولد بنا به دلایل فیزیولوژیکی و یا هر اتفاق غیر قابل پیش بینی دچار لکنت زبان می شوند، نمی‌توانند به درستی تکلم کنند. برخی از این کودکان حتی تا سنین بزرگسالی نیز با همین لکنت زبان پیش می‌روند.
در علم گفتار درمانی می‌توان، با ارزیابی و درمان مشکلات و اختلالات گفتاری توسط آسیب شناسان گفتار و زبان (SLP)، اقدام به درمان و بهبود دادن ارتباطات در فرد مورد نظر کرد. با پیشرفت علم، جدیدترین متدهای گفتاردرمانی هم شکل گرفته است که می‌توان با آنها، مشکلات لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان را برطرف کرد.
ما قصد داریم تا در این مطلب کوتاه، پیرامون این متد و همچنین مقایسه روش‌ها و متدهای یاد گرفته شده در ایران و سایر کشورهای جهان، صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.
آنچه در این مقاله می‌خوانید:

گفتاردرمانی کودکان

ارائه دهنده خدمات نوین گفتاردرمانی

سنجش مدرسه

کارشناس ارشد گفتاردرمانی

مقایسه گفتاردرمانی در ایران و کشورهای دیگر

پیش از بررسی و مقایسه گفتار درمانی و متدهای آن در کشور ایران با سایر کشورها، باید ببینیم که منظور از گفتار درمانی چیست و چه استفاده‌ای دارد.
برخی از افراد بنا به دلایل جسمی، روحی و یا مشکلات مختلف، ممکن است نتوانند در ادای کلمات، به صورت صحیح صحبت کنند. این افراد ممکن است در گفتن کلمات مکث داشته باشند و یک یا چند حرف از یک کلمه را بکشند و یا پشت سر هم تکرار کرده و سپس به سراغ کلمه بعدی بروند. در اصلاح عامیانه به این مشکل، لکنت  می‌شود.
حالا که مشخص شد گفتار درمانی چیست، می‌توان گفت که انجام این کار توسط گفتار درمانگر، باید به گونه‌ی انجام شود که بتواند بیشترین تاثیر را روی کودک، نوجوان یا حتی بزرگسال داشته باشد. با وجود پیشرفت‌های مختلف در علوم و فنون گفتاری در کشور ما، همیشه سعی بر این است که آخرین متد برای درمان به کار گرفته شود. اما با این حال کشورهای دیگر به خصوص آمریکا و جوامع اروپایی، در این زمینه به پیشرفت‌های چشمگیرتری دست پیدا کرده‌اند. لذا متدهای بکار گرفته شده در این کشورها، کمی با متدهای ایرانی متفاوت است.

فایده طرح سنجش سلامت دانش آموزان ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴  کلاس اول دبستان و پیش دبستانی این است که در صورت وجود مشکل یا نیاز ویژه در نو آموزان، اقدامات درمانی لازم برای او صورت بگیرد و پیش از شروع آموزش رسمی، درمان توان بخشی انجام ‌شود. مثلا کودکانی که دچار اختلالات رشدی، اتیسم، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، کم شنوایی، عقب ماندگی ذهنی و جسمی در طرح سنجش شناسایی می­شوند و برای پی گیری امور درمانی به مراکز توانبخشی معرفی می­شوند.

تمام دانش آموزان مقطع آمادگی (پیش دبستانی) و پایه اول برای ارزیابی وضعیت سلامت جسمی و ذهنی می­بایست در طرح سنجش سلامت نوآموزان شرکت کنند. این طرح برای تمام کودکانی که برای اولین بار می­خواهند به مدرسه بروند اجباری است. والدین نوآموزان و پیش­دبستانی می­بایست در زمان مشخصی که سازمان آموزش و پرورش استثنایی اعلام کرده است به سایت ثبت نام سنجش مراجعه کنند و بعد از کامل کردن فرم ثبت نام، برای انجام آزمون نوبت بگیرند.والدین باید بدانند که یکی از شروط واجب برای ثبت نام نوآموزان در مقطع پیش­دبستانی و کلاس اول دبستان ، کسب امتیاز قبولی در طرح سنجش سلامت دانش آموزان است.

اگر سن نوآموزان طوری باشد که حتما باید به مدرسه برود (7 سال کامل) و در جلسه سنجش سلامت دارای مشکل ذهنی یا جسمی یا مشکوک به دارا بودن اختلال باشد، وارد مرحله دوم یعنی سنجش تخصصی می­شود. در مرحله سنجش تخصصی، متخصصین امر اقدام به ارزیابی دقیق وضعیت جسمی یا ذهنی کودکان می­کنند و پس از تعیین شدت اختلالات و سطح عملکرد کودکان، نوع مدرسه مناسب آنها را معین می­کنند. ممکن است لازم باشد کودکان در مدارس استثنایی تحصیل نماید.

تعلیم و تربیت پیش دبستانی در رشد مهارتهای شناختی و حسی حرکتی و نیز هوشی کودکان بسیار مهم و موثر است. با این وجود بسیاری از کودکان به دلایل مختلف به مهد کودک و پیش دبستانی نمی روند و به طبع مهارتهای ذهنی و جسمی و ارتباطی آنها پرورش پیدا نمیکند. همچنین اگر اختلال خاصی وجود داشته باشد که از چشم والدین پنهان مانده باشد در صورت رفتن به پیش دبستانی و مهد کودک ممکن است خود را نشان دهد و روانشناس یا کاردرمانگر مهد زود آن را تشخیص دهد و به موقع برای درمان معرفی کند.

نگران نباشید! ما در مرکز توانبخشی آمان یوسف آباد با بهره­گیری از تجربه 20 ساله­ی خود شرایطی فراهم کرده­ایم که به بهترین شکل به کودکان دارای نیازهای ویژه کمک کنیم تا از مرحله سنجش مدرسه با موفقیت عبور کنند و وارد مدارس عادی شوند.

والدین معمولا زمانی به ما مراجعه می کنند که نزدیک به زمان سنجش است و وقتی کمی برای آمادگی وجود دارد و ما لازم است که به طور ویژه و سریع کودک را آماده سنجش کنیم. با این که این امکان برای ما با تکیه تجربه­ای که داریم وجود دارد اما ایده آل این است از چند ماه قبل تشریف بیاورید تا وقت و فرصت کافی وجد داشته باشد.

مدیران کلینیک توانبخشی آمان یعنی گفتاردرمانگر فرنگیس صادقی و کاردرمانگر هومن ثاقبی هر دو از درمانگران سازمان آموزش و پرورش استثنایی هستند و سالها تجربه درمان و آموزش کودکان با نیازهای ویژه دارند. درمان و توانبخشی کودکان و برنامه آماده سازی آنها برای سنجش کلاس اول مستقیما تحت نظر ایشان انجام می­گیرد.

در مرکز توانبخشی آمان یوسف آباد برای برای تمام مهارتهای عملکردی کودکان که در سنجش مورد ارزیابی قرار می­گیرد برنامه درمان و آموزش تخصصی وجود دارد.

فرایند آماده سازی کودکان برای طرح سنجش سلامت دانش آموزان در کلینیک توانبخشی آمان چگونه است؟

پس از تماس با کلینیک یک وقت ارزیابی تخصصی برای کودکتان تنظیم می­شود. پس از تشریف فرمایی شما در وقت معین، یک ارزیابی دقیق توسط کاردرمانگر هومن ثاقبی و گفتاردرمانگر فرنگیس صادقی، که خود از درمانگران آموزش و پرورش هستند، از مهارتهای کودک در حیطه­های مختلف عملکردی انجام می­شود. حیطه هایی که مورد ارزیابی قرار می­گیرد شامل:

 • مهارتهای ارتباطی و اجتماعی
 • مهارتهای رفتاری
 • مهارتهای گفتار و تکلم
 • مهارتهای ذهنی و هوش
 • مهارتهای ادراکی و شناختی
 • مهارتهای تنظیم هیجانات
 • مهارتهای حسی
 • مهارتهای دیداری و شنیداری
 • مهارتهای حرکتی ظریف
 • مهارتهای حرکتی درشت
 • مهارتهای خودیاری و روزمره زندگی
 • مهارتهای بازی
 • ارزیابی وضعیت اسکلتی عضلانی
 • ارزیابی رفلکس­ها
 • ارزیابی نوروسایکولوژیک

پس از انجام ارزیابی جامع و تعیین سطح، برنامه درمانی و آموزشی همه جانبه برای آماده­سازی کودک انجام می­گیرد و تعداد جلسات درمانی و آموزشی لازم در هفته تعیین می شود. سپس طبق اهداف و برنامه درمانی جلسات شروع میشود. لازم به ذکر است درکنار کار با کودک همزمان مشاوره و آموزش لازم به والدین نیز داده می­شود تا فرایند درمان و آماده سازی با کیفیت بهتری جلو برود.

جلسات درمانی بر اساس نیاز کودک می-تواند شامل: کاردرمانی ادراکی حرکتی، کاردرمانی حسی حرکتی، کاردمانی ذهنی و شناختی، رفتاردرمانی، گفتاردرمانی، بازی درمانی، آموزش مهارتهای دست ورزی و پیش نوشتاری، نوروتراپی، آموزش مهارتهای خودیاری، گروه درمانی و آموزش تنظیم هیجانات باشد.

برای تنظیم وقت مشاوره و ارزیابی لطفا با شماره­های مندرج در سایت تماس حاصل کنید  و یا شماره خود را در لینک ذیل ثبت نموده تا ما با شما تماس بگیریم.

 گفتاردرمانی بزرگسال

گفتاردرمانی بزرگسال یوسف آباد

گفتار درمانی در افراد بزرگسال با هدف بهبودی این افراد در تکلم و صحبت کردن انجام می‌شود. بسیاری از افرادی که بزرگسال هستند و مشکل لکنت زبان خود را از سنین کودکی همراه خود دارند، اگر به موقع اقدام می‌کردند، زودتر بهبود پیدا می کردند اما با این حال باز هم جای نگرانی وجود نداشته و دیر نیست. تمرینات و متد های گفتار درمانی بزرگسالان با هدف بهبود زبان و ارتباطات شناختی آنها انجام می شود.
اگر این افراد به خاطر وجود بیماری‌های پزشکی مانند سرطان دهان یا پارکینسون، مشکلاتی در بلع و تکلم داشته باشند گفتار درمانگر به راحتی می‌تواند با روش‌ها و متدهای خاص، نحوه صحبت و ادای کلمات در انها را بهبود ببخشد.
برخی از تمرینات و متدهای گفتار درمانی بزرگسالان شامل موارد زیر است:

حتی زمانی که شخص در خانه باشد و در صدد انجام تمرین و متدهای خاص برای گفتار درمانی باشد، می‌تواند از کتاب کار، بازی و اسباب بازی مربوط به توسعه زبان مانند فلش کارت‌های مخصوص در این زمینه و همچنین از برنامه‌های مربوط به گفتار درمانی استفاده کند تا گفتار او بهتر شود.

گفتاردرمانی کودکان

سنجش ورود به مدرسه یوسف اباد

گفتار درمانی کودک و نوجوان با توجه به متدهای خاص درمانی که تلفیقی از گفتار درمانی و کاردرمانی است، برای کودکان به کار گرفته می‌شود. این روش‌ها چه در ایران و چه در خارج از ایران، در بسیاری از موارد مشترک است. جلساتی که برای کاردرمانی کودک و نوجوان برگزار می‌شود، می‌تواند به صورت انفرادی و یا در قالب گروه‌های کوچک و کلاس‌های آموزشی باشد. تمرینات و فعالیت های گفتاردرمانی بسته به سن و نیازهای کودک  و همچنین اختلال او ، متفاوت است.

خدمات توانبخشی یوسف آباد | کادر تخصصی و تحصیل کرده

آمان به روایت تصویر

با توجه به اهمیت محرمانگی هویت مراجعین محترم چهره ی مراجعین در تصاویر مشخص نمی باشد.

فرنگیس صادقی

5/5
سلام، من فرنگیس صادقی، کارشناس گفتاردرمانی و کارشناس ارشد روانشناسی هستم، فارق‌التحصیل از دانشگاه‌های علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی (کارشناسی) و موسسه آموزش عالی شرق گلستان (کارشناسی ارشد) هستم. نزدیک به یک دهه سابقه فعالیت ....
فرنگیس صادقی کارشناس ارشد روانشناسی 1
گفتار درمانگر
کارشناس ارشد روانشناسی

هومن ثاقبی

4.5/5
سلام، من هومن ثاقبی، کارشناس ارشد کاردرمانی،  فارق‌التحصیل از دانشگاه‌های علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی (کارشناسی) و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (کارشناسی ارشد)  هستم. بیش از یک دهه سابقه فعالیت ....
هومن ثاقبی کارشناس ارشد کاردرمانی
کاردرمانگر
کارشناس ارشد کاردرمانی
با آمان سلامت باشید

تعیین وقت آنلاین

با توجه به مشغله شما همکاران ما جهت پیگیری درمان شما از ابتدا تا پایان درمان همراه شما خواهند بود. لذا کافیست اطلاعات خود را در فرم ذیل تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

  یوسف آباد، خیابان فتحی شقاقی، بین چهل ستون و اسدآبادی، پلاک 52، طبقه ۳، واحد ۱۰

  آمان همیشه در کنار شماست

  نشانی : یوسف آباد، خیابان فتحی شقاقی، بین چهل ستون و اسدآبادی، پلاک 52، طبقه ۳، واحد ۱۰

  پیمایش به بالا